Arama:         

 

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

     Hasta ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alınır. Anestezik ilaçların etkisi altındaki hastalar uyansalar bile başlangıçta ellerini, ayaklarını oynatamayabilirler. Bu kısa sürede düzelecektir. Hasta, etrafında alışık olmadığı birçok cihaz ve alarm sesleriyle uyanır. Sakin olmalı ve hekim ve hemşirelerin uyarılarına uymalıdır. Operasyon öncesinde ilaçları vermek için damar yolları ve kateterler yerleştirilecektir. Yine hasta uyandığında göğüs tüpleri  olacaktır. Bunlar yoğun bakımdan çıkmadan önce çıkarılacaktır. Bu dönemde ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Ağrı olursa hemşire ve doktora bildirilmelidir. Yoğun bakımda duruma uygun şekilde beslenme ve su içilmesi sağlanacaktır. Ameliyat öncesinde takılan sonda ile idrar toplanacak ve böbrek fonksiyonlarını takip etmek mümkün olacaktır. Sonda takılıyken idrar varmış gibi hissedilebilir. Bu normaldir, önlem almak gerekmez.

     Yoğun bakımda kalma süresi ortalama 1-3 gün arasındadır. Herkesin hastalığı, iyileşme süresi ve tedaviye cevabı değişebilmektedir. Hastanın durumu hakkında yakınları bilgilendirilecektir. Sürekli faaliyet içinde olan, ışıkların yandığı ortamda zaman kavramının kaybedilmesi, ortama uyum sağlanması zordur. Özellikle geceleri zihin bulanıklığı ve sıkıntı hissedilebilir; bu durum geçicidir.

     Özellikle yoğun bakımda hasta ziyareti, hasta sağlığı açısından tehlikelidir.

     Serviste hasta bakımı:

    İlk hareketler, yatak içerisinde ayaklarınızı toplayıp uzatma şeklinde olacaktır. Artık sonda olmadığı için tuvalete gitmek gerekecektir. Göğüs kemiğine yük vermemeye ve göğüsü germemeye çalışmak çok önemlidir. Çünkü göğüs kemiği iyileşinceye kadar korunmak gerekecektir. Bunun için özellikle ilk günler yan yatılmamalı, yatıp kalkışlarda yanındakilerden yardım istenmelidir.Yataktan kalkarken iki kola da eşit yük vererek doğrulup yatakta dik oturulmalı, yavaş hareketlerle bacaklar yataktan sarkıtılmalı, birkaç dakika böylece dinlendikten sonra yataktan yavaşça kalkılmalıdır.

     Ani kalkışta baş dönebilir, denge kaybedilebilir. Yakın koltuk ve sandalyeye geçip birkaç dakika dinlendikten sonra ayağa kalkıp yürümeye çalışılmalıdır. Ani kalkışlarda tansiyonda ani düşmeler olabilir. Bunu önlemek için yavaş kalkılmalıdır. Başlangıçta kısa olan yürüyüş mesafeleri kendini iyi hissettikçe  giderek artacak ve hareketlendikçe iyi hissedilecektir. Kısa mesafe yürüyüşlerden sonra bile yorgunluk olabilir. Bunlar zamanla düzelecektir. Yürüyüş aralarında istirahat edilmelidir. Yürürken dik durulmalı, ağrıyı azaltmak için öne eğilmemelidir; bu dengeyi sağlamayı zorlaştıracaktır. Ağrı varsa hemşireye bildirilmelidir. İlk günlerden sonra yastık destekli hafif yan yatılabilir. Ancak pozisyonun sık sık değiştirilmeli ve bu değişikler sırasında yatak çarşafı ve pijamaların toplanıp vücudun aynı noktasına bası yapmamasına özen gösterilmelidir (özellikle kilolu, yaşlı ve şeker hastalarında yatak yaralarını önlemek için).

     Sırt kısmı dayanıklı koltuklara  ayakları sarkıtarak oturulmalıdır. Ayaklarda şişlik oluyorsa, ayaklarınızı koltuk yüksekliğine kaldıracak şekilde, altına destek koyarak uzatılmalıdır. Kalbe kan dönüşüne yardımcı olması ve bacaklarda şişlik oluşmasını önlemek için varis çorabı kullanılması gerekebilir. Doktor uygun çorabı reçete edecektir. Çorapların aşağı doğru kayarak toplanmasına izin verilmemelidir. Bu,  bacaktaki toplar damarların kan dolaşımına engel olabilir. Gece yatarken çıkarılan çorabı sabah yataktan kalkmadan tekrar giymeli ve çorap varken kaymamak için mutlaka terlikle yürünmelidir. Varis çorabını ameliyattan sonra 6/8 saat hafta kullanmak gerekebilir.

     Ameliyat sonrasında derin nefes alma egzersizleri yapmak, öksürüp balgam çıkarmaya çalışmak çabuk iyileşmek için önemlidir. Öksürmenin ameliyat yerine bir zararı yoktur. Bu sayede ameliyat nedeniyle akciğerlerde biriken salgılar atılmış olacak, hava yolları temizlenecek, akciğerdeki hava kesecikleri açılacak bu da muhtemel akciğer enfeksiyonlarını önleyecektir. Bol su içme veya sıvı almak kolay balgam çıkarmaya ve böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ağrı ve rahatsızlık duydukları için öksürmekte zorlanan hastaların göğüslerine küçük bir yastıkla destek yaparak öksürmeye çalışmaları sağlanabilir. Bu konuda solunum fizyoterapistleri de yardımcı olacaklardır.

     Ameliyat sonrası her hastada terleme ve ateş olabilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla bu sıkıntılar kontrol altına alınabilir ve 3-4 gün içinde tamamen geçebilir. İlk günlerde yumuşak bir bez veya süngerle vücut silinebilir. Ameliyat yeri kuruyup kabuk bağladıktan sonra hasta yanında biri olmak şartıyla sabun veya vücut şampuanları ile ılık suda duş şeklinde banyo yapabilir. Şeker hastaları hariç hastaların hızla iyileşmeleri için ilk 1 ayda yiyeceklerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak tansiyonu yüksek olan veya doktoru tarafından önerilen hastaların az tuzlu yemeleri gereklidir. Küçük porsiyonlarda, sık aralıklarla ve dengeli beslenmeye özen göstermek iyileşmeyi hızlandıracaktır.

     Ameliyat sonrası dönemde uykusuzluk, can sıkıntısı, uykudan yüksekten düşüyormuş gibi aniden sıçrayarak uyanma, sinirlilik, tahammülsüzlük, kolay duygulanma, konsantrasyon bozukluğu, olayları dışardan izleme  ve algılamada zorlanma gibi şikayetler olabilir. Bunlar anestezik ilaçlara ve yaşanan strese bağlıdır. Çoğunlukla 4-6 hafta içinde kendiliğinden geçer.Gerekirse doktor bazı ilaçlarla size yardımcı olacaktır.Odada ziyaret saatlerinde ziyaretçi kabul edilebilir. Ancak ziyaretçilerin kalabalık olmamasına dikkat edilmeli ve ziyaretin kısa sürede bitmesi sağlanmalıdır.

 

 

 Site Tasarım ve Programlama   AKINAL Bilişim