Arama:         

     

  Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

     Klinik konseyinde operasyon kararı alınan hastalar kendilerine bildirilen tarihte (operasyon tarihinden yaklaşık 1 hafta önce) Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'na sevklerini alarak gelirler. Bu hastaların yapılan detaylı muayenesi sonrasında rutin kan, idrar tetkikleri yapılır; akciğer grafisi ve elektrokardiografi çekilir. Bunların dışında farklı sorun tespit edilen hastalarda, gerekli başka tetkik varsa onlar elde edilir. Tetkik sonuçlarına göre sorunu olmayan hastaların kliniğe yatışı yapılır.

     Ameliyattan önceki akşam hastanın kendilerine tarif edildiği şekliyle banyo yapması ve vücutlarını tüy ve kıllardan arındırması gerekir. Koroner bypass ameliyatları için boyundan ayak ucuna kadar (cinsel bölge ve kollar dahil) traş edilirken, kalp kapak ameliyatları için diz üstüne kadar traş edilmesi yeterlidir. Traş edilirken cildi zedelememeye özen gösterilmelidir.

     Doktor tarafından başka bir şekilde belirtilmedikçe ameliyattan önceki akşam 24:00 den itibaren katı ya da sıvı gıda alınmamalı; bu saate kadar bol su almaya özen gösterilmelidir. Gerekli olan hastalarda barsak temizliği için barsak boşaltıcı lavman ya da ilaç kullanmak gerekebilir. Gecenin rahat geçirilmesi için sakinleştirici ilaç verilecektir.

     Operasyonda ve operasyon sonrası kullanılmak üzere hazır bulundurulan kan vericiler sabah erken saatte kanlarını vermek üzere hastaneye gelmiş olmalıdır.

     Operasyon gününden önce varsa gözlükler, takma dişler ve diğer protezler, iç çamaşırları ile ziynet eşyaları hasta yakınlarına teslim edilmelidir. Hasta, sedye ile ameliyathaneye götürülür. Operasyon zamanı önceden belirlenir ve belirlenen saatte operasyon yapılır; ancak acil bir hasta çıkması gibi beklenmeyen durumlar nedeniyle ertelenmesi durumunda hasta ve yakınlarına erteleme hakkında bilgi verilir ve en kısa zamanda yeni operasyon günü belirlenir.

 

 Site Tasarım ve Programlama   AKINAL Bilişim